Genel Oyun Sosyal Medya — 12 Nisan 2011
Facebook’un en iyi 10 oyunu

En başta başkalarının yaptığı “En iyi 10 Facebook oyunu” listelerini gezindim. Abes listeler vardı. Basit yarış oyunları, bir dakika oynaması bile can sıkan yığınla gereksiz, bildiğimiz ve hiç bir özelliği olmayan oyunlar. Yeni oyun bile keşfedemedim bu listelerden. Bu sebeple kendim bir liste yapmaya kalkıştım. Facebook’da oyun oynayanlar bu listedeki oyunların bir çoğunu biliyordur, ama eminim en azından bir tanesini hiç duymamıştır. O duymadığınız, ama çok seveceğiniz oyunun bu listede olması dileğiyle; işte Facebook’un en iyi 10 oyunu.

10 – Mucit Köy
http://apps.facebook.com/mucitkoy

Mucit Köy, Turkcell sponsorluğunda pixofun tarafından geliştirilmiş bir facebook oyunu. Footbo ve Farmville örneğinde olduğu gibi, şehir geliştirme üzerine planlanan strateji de; icatlar geliştiren bir topluluğu yönetiyorsunuz. Ne kadar daha çok vakit ayırırsanız, o kadar daha çok yükselebildiğiniz bu oyun Facebook’da sadece Türkler için yapılmış en iyi oyunlardan biri.

9 – Ravenwood Fair
http://apps.facebook.com/ravenwoodfair

Ravenwood, Facebook’un belki de en kısa süre içerisinde en fazla aktif oyuncuya sahip olan oyunlarından biri. Wolfenstein 3D, Doom ve Quake gibi oyunların da tasarımcıları arasında bulunan John Romero’nun sevgilisi Brenda Brathwaite ile yarattığı Ravenwood Fair, 19 Eylül 2010′da beta yayınına başladı. Bir rakunu ya da bir ayıyı oynadığınız oyunda, ormanda kendinize bir dünya kurmaya çalışıyorsunuz. Arkadaşlarınız size eşlik edebiliyor, oduncusunuz, onları teselli ediyorsunuz ve oyun gittikçe gelişiyor. Türkiye’de henüz çok popüler değil ve tam olarak türkçeye henüz çevirilmemiş, ancak ingilizceniz de varsa bu oyundan oldukça zevk alabilirsiniz.

8 – Mafia Wars
http://apps.facebook.com/inthemafia/

2009 yılında Webby Award’da yılın en iyi internet oyunu seçilen Mafia Wars, bir çok platformda hizmet veriyor. An itibariyle hala 17,102,198 kullanıcı ile en fazla ikinci aktif kullanıcıya sahip olan mafya oyunu hemen hemen tüm platformlarda bulunuyor.

7 – Texas HoldEm Poker
http://apps.facebook.com/texas_holdem

Facebook’taki en popüler oyun hangisi diye düşünürsünüz? Farmville veya Cityville aklınıza geldiyse yanılıyorsunuz. Zynga’nın Texas HoldEm Poker oyunu an itibariyle 35,950,353 kullanıcısıyla Facebook’un en aktif oynanan oyunu. Oyun basit, teksas turnuvaları tarzında poker oynamak. Elinizde 2 poker kağıdı var, ortaya 5 adet açılıyor ve rakiplerinize karşı en iyi ele sahip olmaya çalışıyorsunuz.

6 – Okey Plus
http://apps.facebook.com/okeyplus

Yabancıların pokeri varsa, aslında bizim de okeyimiz var. Türkiye’nin en fazla oynanan masa oyunu okey’in geliştiricilerinden yeni bir oyun daha var o da Okey Plus. Tek kötü yanı işyerlerinde server dayatmalarının arkasında kalması ve işyerinden oynanmasında güçlük çekilmesi. Aksi takdirde Facebook’taki en iyi okey oyunu bu.

5 – FarmVille
http://apps.facebook.com/onthefarm

Karşınızda facebook’un ilk ünlü oyunu. Zynga’nın ünlenmesinin sebebi, ve facebook’da oyun sektörünün oluşmasının ana sebeplerinden biri. Bir çok insan facebook’u sadece farmville için oynadığı olmuştu. Bu sanal çiftlikte, bitkilerinizi dikiyor; kendinizi metropol yaşamın dışına atıyorsunuz.

4 – CityVille
http://apps.facebook.com/cityville

Zynga’nın Facebook sonrasında olgunlaşması, ve aslında esinlenen Sid Meier’in Sim City oyununa dönüş. CityVille, FarmVille’in tüm eksikliklerini çıkartıp, tüm Maxis oyunlarından alması gerektiği özellikleri alıp; Facebook tarihinin en başarılı oyunu oldu. 100 milyon üzerinde insan tarafından oynanan bu oyun, Zynga’nın Electronic Arts’dan daha büyük bir firma olduğunu ilan etmesini sağladı. Konu basit, şehir sizin şehriniz; hadi geliştirin. İçimizdeki belediye başkanının fışkırdığı CityVille kısa sürede bağımlılık yaratırken, tekrar tüm facebook oyunları gibi kısa süre de vazgeçilmeye de yüz tuttu.

3 – Bejeweled Blitz
http://apps.facebook.com/bejeweledblitz

Aslında oyun oldukça eski. Klasik üç taş sıraya koyma oyunu diyebiliriz. Oyunun şu anki hali ise 1994 yılında rus bir programcı tarafından Shariki ismiyle yapılmıştı. Bu programcı şu an sırra kadem bastı, ama O’nun yarattığı oyun tabanı ise PopCap Games’i dünyanın zirvesine taşıdı. Facebook’un en fazla bağımlılık yaratan, ve uzun süreli oynanan oyunlarından Bejeweled Blitz -güya- sizin sadece 1 dakikanızı istiyor. Tıpkı bir sigara içerken bir dakikanızın gitmesi gibi. Ancak ardından sizi öylesine bağımlıyor ki, ve arkadaşlarınızdan öylesine daha iyi olmak istiyorsunuz ki… Kendinizi kaybetmişcesine Bejeweled Blitz’i oynarken buluyorsunuz saatlerce. Aynı oyun, aynı özellikler ama değişik sonuçlar. Bejeweled Blitz, facebook’da arkadaşlar arasında rakabeti getiren ve oyunlar sistemini köklüce değiştiren bir oyun.

2 – Footbo City
http://apps.facebook.com/footbocity

Bundan bir yıldan fazla önce Turkcell ve Doğuş Yayın Grubu, footbo projesinde birleşti. Tüm taraftarların tek bir çatı altında futbolu tartıştığı Footbo Türkiye’ye; Pixofun muhteşem bir oyun verdi. Footbo City sadece futbolun FarmVille’i değil. Amigosunun öngörüleriyle, amigo çalmalarla, taraftar motivasyonlarıyla, turnuvalarla, maçlarla, sponsorluklarla; eşi benzeri daha ingilizce bile yapılmamış muhteşem bir oyun. Benzerini Electronic Arts ve bir kaç firma daha denese de, çoğu oyunlarını geliştirmekten vazgeçmişti. Ancak Footbo City böyle değil. 1 yıl önce Footbo City’i oynayan, şu an bu oyunu neredeyse tanıyamaz. 1 yılı bırakın, 3 ay önce oynayan bile bir süre harcayarak oyundaki yenilikleri anlamaya çalışır. Güzel grafikleri, arkadaşlarınızla aranızdaki ilginç rekabetler, arkadaşlarınıza yardım olanakları ile Footbo City uzak ara Türkiye’de şu ana kadar yapılmış en iyi facebook oyunu.

1 – Buddy Rush
http://apps.facebook.com/buddyrush

Belki de bizden Türkiye’de çok ünlü bir oyunu en iyi olarak bekliyordunuz. Ya da oyuncularının aşırı bağımlı olduğu bir oyunu. Hayır.

Facebook’taki tüm oyunlar basit oyunlardır. Kolayca anlaşılabilir, kolayca oynanabilir, ve sizden istedikleri en önemli şeyin sizin vaktiniz olduğu oyunlardır. Buddy Rush bu noktada kendini diğer oyunlardan ayrı bir köşeye çekiyor.
Belki de formülünden kaynaklanıyor:

Nintendo + World of Warcraft + Facebook = Buddy Rush

Dilerseniz vampir, dilerseniz kötü huylu bir prenses olabilirsiniz. Savaşçı, Okçu, Büyücü, Rogue (çift el dövüşen savaşçı), Kötü Kalpli Prenses, İyi Huylu Cadı, Samuray, Vampir, Güreşci ya da Betty Junior (küçük bir ejderha) olarak bu oyunu oynayabilirsiniz.

Goblinlere, böceklere, kaplumbağalara, diğer hayvanlara ve sizin gibilere karşı savaşarak bir çok görev tamamlıyorsunuz. Tamamladığınız görev sayısı da 5-10 falan da değil; 57 haritadaki görevleri 5-6 kademede tamamlıyorsunuz. Sonsuz özellikli bir zindan, ve şampiyonlar arasında savaş arenası da 40′ıncı levelden sonra sizi bekliyor.

Bir facebook oyununun içerisine oldukça mini bir World of Warcraft koymak gibi bir şey bu oyun. Yapımıyla, hikayesiyle, oyundan alınan zevkle, detaylarıyla; bu oyun facebook’un şu ana kadar yapılmış en iyi oyunu. iPad ve iPhone versiyonları da mevcut ve ücretsiz.

Tek kötü yanı, henüz türkçe değil. İngilizcesini geliştirmek isteyenler varsa ideal.

Bonus – Games On Facebook
http://apps.facebook.com/mesmogames/rpgArcadeHome

En iyi 10 listesi yaptıktan sonra, en iyi oyunlarını listeleyen; ve içerisinde bir çok oyunu oynayabildiğiniz, mesmogames’in  facebook oyun portalından bahsetmek gerekiyor. Bu oyun portalında kullanıcıların aralarında yarışabildiği yaklaşık 100 oyun bulunuyor. Zirveyi kumarhane oyunları alırken, takiben yarış ve strateji oyunları ilgi çekiyor.

İLGİLİ HABERLER

Paylaş

Yazar Hakkında

Fransa'da Ecole des Roches ve Galatasaray Lisesi eğitiminin ardından A.B.D.'nde Pepperdine University'de İşletme eğitimi alan Onur Aydın 1997 yılından bu yana internet sitesi "yapıyor". Gameshow dergisinin internet sitesi ile başlayan serüveni, kişisel siteleri yanı sıra Galatasaray portalıyla devam etti. 2004 yılında Wikipedia'nın türkçe ayağı Vikipedi'nin de kurucularından olan Aydın, 2008 yılından bu yana Doğuş Yayın Grubu'nda dijital mecralarda iş geliştiriyor. Facebook | Twitter | LinkedIn | Kimdir.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>