Fikri Mülkiyet Artık Dijital Ortamda Korunuyor

Bilgi çağında inovasyon her geçen gün hız kazanırken, bilginin yayılma hızı da artıyor. Bu durum fikri mülkiyetin korunmasını da zorlaştırmaya devam ediyor. Tasdix ürünüyle şimdiye kadar 34 binin üzerinde fikri mülkiyet belgesini güvenceye alan E-GÜVEN, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde tüm fikir ve sanat eserleri sahiplerini Tasdix kullanmaya davet ediyor.

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, dijital dünyada içerikleri korumanın en etkili yöntemi Tasdix ile fikir ve sanat eserleri sahiplerine güvence sunuyor. Fikri Mülkiyet içeren belgelerin dijital ortamda hızlı ve güvenli bir şekilde zaman damgasıyla tasdiklenmesini sağlayan Tasdix, Türkiye’nin önde gelen bilgi ve sanat üreticilerini koruyor.

Türkiye’de birçok kurum ve şahış tarafından tercih edilen Tasdix,  Selim Çiprut ve Aslı Güngör gibi ünlü sanatçılar tarafından da eserlerini korumak için kullanılıyor. Tasdix üzerinden şimdiye kadar 34.089 işlem gerçekleştirilirken Tasdix kullananların sayısı da 9 bin 500’ü aşmış durumda.

Son yıllarda internetin yaygınlaşması, bilginin hızlı yayılması konusunda insanlığa önemli faydalar sağlıyor. Fakat bu durum aynı zamanda fikri mülkiyetin korunmasını da daha zor hale getiriyor.  Günümüzde geleneksel yöntemler dijital ortamda hazırlanan fikirleri korumak için yetersiz kalırken,  Bilişim ve ürün geliştirme alanında dijital ortamda çok daha fazla fikrin üretildiği, müzik ve kitap gibi içeriklerin djitalleştiği bir dönemde bu durum gelişmenin önünde bir engel teşkil ediyor.

Bilgi toplumu olma yolunda önemli adımlar atan Türkiye, Fikri Mülkiyet konusunda da dünya genelinde gelişmeleri yakından takip ediyor.  Genellikle sanatçıların girişimleriyle gündeme gelen fikri mülkiyet sorunları da Ar-Ge konusunda yaşanan gelişmeler sayesinde artık büyük şirketler için de önem arz ediyor.

E-GÜVEN, Türkiye’de Fikri Mülkiyet Hakları’nın dijital ortamda korunmasını sağlayan yenilikçi çözümlerden biri olan Tasdix ile her yıl 26 Nisan tarihinde düzenlenen Dünya Fikri Mülkiyet Günü’ne destek vermeye devam ediyor. Türkiye’nin de üyesi olduğu WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu) tarafından ‘’Yaratıcılık: Yeni jenerasyon’’ temalı etkinliklerle tüm dünyada kutlanacak olan Dünya Fikri Mülkiyet Günü için Türkiye’de de etkinlikler düzenlenecek.

Tasdix Hakkında;

Tasdix, bilgisayar ortamındaki verilerinizin elektronik olarak damgalandığı zamanı ve o tarihten itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını gösteren, herhangi bir uyuşmazlıkta delil olarak gösterebileceğiniz bir sayısal zaman damgası uygulamasıdır.

Tasdix, özgün olduğunu veya hangi tarihte elinizde bulunduğunu kanıtlamanız gereken durumlar için dokümanlarınıza sayısal zaman damgası vurur. Eğer mobil imzanız varsa, mobil imzanızla yapacağınız tasdixleme işlemi sonucunda oluşan sertifikanızda, işlemin sizin tarafınızdan yapıldığına ilişkin veriler de yer alır.

Başta fikir ve sanat eseri sahipleri olmak üzere pek çok kişi, çalışmalarının ya da fikirlerinin çalınacağından, izinsiz kullanılacağından endişe eder. Bu nedenle de belgeler üzerinde zaman bilgisi elde etmek için çeşitli kurumlarda onaylatmak ya da kendi kendine iadeli taahhütlü olarak göndermek gibi yöntemleri kullanır. Günümüzde ise 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu doğrultusunda sayısal zaman damgası hizmeti veren yetkili elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları sayesinde Tasdix’in yaptığı sayısal damgalama, yasal merciler tarafından kabul gören bir işlem haline gelmiştir.

Tasdix Masaüstü yazılımını kullanarak bilgisayar ortamındaki her tür dokümanınıza sayısal zaman damgası vurabilirsiniz.

E-GÜVEN:

E-GÜVEN, Türkiye’de bilgi toplumuna giden yolda, bilgi güvenliği alt yapısının tesisinde önemli bir kilometre taşı olmak amacıyla 2003 yılında Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde kurulmuş olan, Türkiye’nin ilk ve lider Elektronik Sertifika ve Mobil İmza Hizmet Sağlayıcısıdır. E-GÜVEN, sahip olduğu bilgi birikimi ve kurum kültürünün yanı sıra deneyimli ekibi, kalite anlayışı, iş etiği, inovasyon ve girişimci ruhu, müşteri memnuniyeti odaklı çalışma yaklaşımı, güven ve açıklığa dayalı iletişim anlayışı ve toplumsal sorumluluk değerlerinin bilinci ile müşterilerine hizmet vermektedir. E-GÜVEN, kurumlara özel geliştirdiği projelerin yanı sıra, gelişen teknolojiye paralel olarak her geçen gün yeni ve kullanıcı dostu ürün ve hizmetleri kullanıcılarına sunmayı ilke edinmiştir. www.e-guven.com

İLGİLİ HABERLER

Paylaş

Yazar Hakkında

Fransa'da Ecole des Roches ve Galatasaray Lisesi eğitiminin ardından A.B.D.'nde Pepperdine University'de İşletme eğitimi alan Onur Aydın 1997 yılından bu yana internet sitesi "yapıyor". Gameshow dergisinin internet sitesi ile başlayan serüveni, kişisel siteleri yanı sıra Galatasaray portalıyla devam etti. 2004 yılında Wikipedia'nın türkçe ayağı Vikipedi'nin de kurucularından olan Aydın, 2008 yılından bu yana Doğuş Yayın Grubu'nda dijital mecralarda iş geliştiriyor. Facebook | Twitter | LinkedIn | Kimdir.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>